O'zbekiston Respublikasi Prezidentining 21.04.2021 yildagi PQ-5083-son qarori
(1-band O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2024-yil 19-apreldagi PF-67-sonli Farmoniga asosan xatboshi bilan to‘ldirilgan — Qonunchilik ma’lumotlari milliy bazasi, 27.04.2024-y., 06/24/67/0307-son)
(7-bandning beshinchi xatboshisi O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2024-yil 19-apreldagi PF-67-sonli Farmoni tahririda — Qonunchilik ma’lumotlari milliy bazasi, 27.04.2024-y., 06/24/67/0307-son)
(8-bandning ikkinchi xatboshisi O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2024-yil 19-apreldagi PF-67-sonli Farmoni tahririda — Qonunchilik ma’lumotlari milliy bazasi, 27.04.2024-y., 06/24/67/0307-son)
(8-bandning uchinchi xatboshisi O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2024-yil 19-apreldagi PF-67-sonli Farmoniga asosan chiqarilgan — Qonunchilik ma’lumotlari milliy bazasi, 27.04.2024-y., 06/24/67/0307-son)
12. O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining ayrim qarorlariga 7-ilovaga muvofiq o‘zgartirishlar kiritilsin.
Tadbirlar nomi
Ijro muddati
Mas’ul ijrochilar
I. Davlat geologiya qo‘mitasi tizimida faoliyat yuritayotgan korxonalarni isloh qilish
“Markaziy laboratoriya” DUK, “Samarqandgeologiya” AJ, “Surxongeologiya” AJ, “Toshkentgeologiya” AJ, “Qizilqumgeologiya” AJ, “Geoburtexnika” DUK va “Hisorgeologiya” AJlarni qo‘shib yuborish orqali ular negizida “O‘zbek geologiya qidiruv” AJ tashkil etish*.
1. Davlat geologiya qo‘mitasi tomonidan “Markaziy laboratoriya” DUK va “Geoburtexnika” DUKni aksiyadorlik jamiyatiga aylantirish to‘g‘risida Hay’at qarori qabul qilish.
2021-yil aprel
Davlat geologiya qo‘mitasi (B. Islamov), Davlat aktivlarini boshqarish agentligi (A. Ortiqov), Moliya vazirligi (O. Nasritdinxodjayev)
2. “Markaziy laboratoriya” DUK va “Geoburtexnika” DUK mol-mulklarini xatlovdan o‘tkazish, davlat unitar korxonalarining ustav kapitali miqdorida aksiyadorlik jamiyatlari ustav kapitallarini belgilagan holda davlat ro‘yxatidan o‘tkazish.
2021-yil may
3. “Markaziy laboratoriya” AJ va “Geoburtexnika” AJ aksiyalarini davlat ro‘yxatidan o‘tkazish va Moliya vazirligiga joylashtirish.
Moliya vazirligi (O. Isakov)
4. “Markaziy laboratoriya” AJ, “Samarqandgeologiya” AJ, “Surxongeologiya” AJ, “Toshkentgeologiya” AJ, “Qizilqumgeologiya” AJ, “Geoburtexnika” AJ va “Hisorgeologiya” AJlarni qo‘shib yuborish to‘g‘risida qaror qabul qilish, qo‘shib yuborish, shu jumladan aksiyalarni nominal qiymatda ayirboshlash haqida shartnoma tuzish.
2021-yil iyun
(O.
Nasritdinxodjayev)
5. “O‘zbek geologiya qidiruv” AJni ro‘yxatdan o‘tkazish.
2021-yil iyul
Nasritdinxodjayev),
Davlat geologiya qo‘mitasi (B. Islamov)
6. “Mineral resurslar instituti” Davlat muassasasiga tegishli “Ingichka tajriba texnologik ekspeditsiyasi”ni “O‘zbek geologiya qidiruv” AJ tarkibiga kiritilishini ta’minlash.
7. “O‘zbek geologiya qidiruv” AJ tarkibida transformatsiya islohotini amalga oshirish, korporativ boshqaruv va xalqaro standartda zamonaviy tizimlarni joriy etish hamda jamiyatning moliyaviy-iqtisodiy faoliyatini muvofiqlashtirish vazifalarini bajaruvchi Loyiha ofisini tashkil etish.
2021-yil avgust
(O. Nasritdinxodjayev),
8. “O‘zbek geologiya qidiruv” AJ kuzatuv kengashiga xorijiy tajribaga ega mutaxassislarni jalb etish orqali kuzatuv kengashi tarkibining kamida 30 foizini malakali mutaxassislar bilan to‘ldirish.
9. “O‘zbek geologiya qidiruv” AJ rahbarining o‘rinbosari — moliyaviy direktor lavozimini joriy etib, unga yuqori malakali hamda o‘xshash loyihalarda ish tajribasiga ega bo‘lgan xalqaro ekspertni jalb etish.
2021-yil noyabr
“O‘zbek geologiya qidiruv” AJ da moliyaviy hisobotlarni xalqaro standartlar asosida yuritilishini ta’minlash va xalqaro kredit reytingini olish.
1. Korporativ kredit reytingini olish bo‘yicha ish-reja jadvalini ishlab chiqish va Moliya vazirligiga taqdim etish.
2021-yil sentabr
Davlat aktivlarini boshqarish agentligi (A. Ortikov),
Tog‘-kon sanoat va geologiya vazirligi
(O. Nasritdinxodjayev)
2. Hisobot davri uchun moliyaviy hisobotlarni xalqaro moliyaviy hisobotlar standartlari (IFRS) asosida tayyorlash.
2022-yil iyun
3. Korporativ kredit reytingini olish uchun xalqaro reyting agentliklarini jalb qilish.
2022-yil iyul
4. Tanlangan reyting agentligi tomonidan “O‘zbek geologiya qidiruv” AJga xalqaro kredit reytingini olish va olingan kredit reytingi press-relizini OAVda e’lon qilish.
2022-yil dekabr
“O‘zbek geologiya qidiruv” AJga “PwC” (Pricewaterhouse Coorers) xalqaro konsalting tashkilotini jalb qilgan holda operatsion samaradorlikni oshirish hamda o‘rta va uzoq muddatli rivojlanish strategiyalarini ishlab chiqish.
1. Ishlab chiqarish jarayonlarining samaradorligini tahlil qilish va jarayonlarning maqsadli modelini ishlab chiqish.
2. Jarayonlarning maqsadli modelini tatbiq qilishda ishtirok etadigan xodimlarni o‘qitish.
2022-yil yanvar
3. Ta’mirlash va xizmat ko‘rsatish ishlari bo‘yicha strategiyani va texnik siyosatni shakllantirish.
2022-yil aprel
4. Tizimni yo‘lga qo‘yish va Loyiha amalga oshirilishini baholab borish.
2022-yil may
5. Loyiha natijalariga ko‘ra rivojlanishning o‘rta va uzoq muddatli rejasini moliyaviy sog‘lomlashtirishni inobatga olgan xolda ishlab chiqish.
6. Rivojlantirish bo‘yicha ishlab chiqilgan ish rejani tasdiqlash uchun kiritish.
“O‘zbek geologiya qidiruv” AJda xaridlar va boshqaruv tizimlarini auditdan o‘tkazish hamda “muvofiqlik tizimi” (komplayens) va korrupsiyaga qarshi xizmatlarni shakllantirishni nazarda tutadigan zamonaviy korporativ boshqaruv tizimini joriy etish.
1. Korporativ boshqaruv tizimini ishlab chiqish uchun texnik topshiriq tayyorlash.
2022-yil mart
2. Xalqaro nufuzli konsalting kompaniyalari orasida e’lon qilish va maslahatchini tanlash.
3. Korporativ boshqaruv tizimini ishlab chiqish.
4. Zamonaviy korporativ boshqaruv tizimini joriy etish.
“O‘zGEORANGMETLITI” davlat korxonasi ish faoliyatini samarali tashkil etish.
1. Davlat geologiya qo‘mitasi tomonidan “O‘zGEORANGMETLITI” davlat korxonasini mas’uliyati cheklangan jamiyatga o‘tkazish orqali qayta tashkil etish yuzasidan tegishli Hay’at qarorini qabul qilish.
2. “O‘zGEORANGMETLITI” davlat korxonasini Hay’at qarori asosida belgilangan tartibda “O‘zGEORANGMETLITI” MChJga o‘tkazish yo‘li bilan qayta tashkil etish.
(A. Ortiqov),
3. Yuqorida belgilangan tadbirlarni amalga oshirish orqali ushbu jamiyatni belgilangan tartibda davlat ro‘yxatidan o‘tkazish.
“Geoltexta’minot” davlat korxonasi faoliyatini tugatish.
1. O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2019-yil 23-iyuldagi PQ-4401-son, 2019-yil 18-noyabrdagi PQ-4522-son, 2020-yil 8-iyundagi PQ-4740-son qarorlari hamda 2020-2021-yillarga mineral xom ashyo bazasini rivojlantirish va qayta to‘ldirish davlat dasturlari doirasida “Geoltexta’minot” DK tomonidan geologiya sohasida faoliyat ko‘rsatayotgan korxonalarni modernizatsiya qilish bo‘yicha ishlarni 2021-yilda yakunlash.
2021-yil dekabr
2. “Geoltexta’minot” DKning moddiy va nomoddiy boyliklarini xatlovdan o‘tkazish.
2022-yil fevral
3. “Geoltexta’minot” DKni qonunchilikda belgilangan tartibda tugatish choralarini ko‘rish.
“Geoterekalmaz” MChJdagi davlat aksiya paketini (ulushi) to‘lig‘icha ommaviy savdolar orqali xususiy sektorga sotish.
“Geoterekalmaz” MChJdagi davlat aksiya paketini (ulushi) belgilangan tartibda ommaviy savdolarga chiqarish.
(A. Ortiqov), Davlat geologiya qo‘mitasi
(B. Islamov),
“O‘zbekgeofizika” AJ va “Urankamyobmetgeologiya” AJlar faoliyatini samarali tashkil etish.
1. “O‘zbekgeofizika” AJ va “Urankamyobmetgeologiya” AJlar kuzatuv kengashlari tarkibini qayta ko‘rib chiqish va kuzatuv kengashi hamda korxonalar boshqaruviga xorijiy tajribaga ega mutaxassislarni jalb etish orqali kuzatuv kengashi tarkibining kamida 30 foizini va korxona boshqaruvining kamida 3 nafar rahbar lavozimini malakali mutaxassislar bilan to‘ldirish.
Moliya vazirligi (O. Nasritdinxodjayev), Davlat aktivlarini boshqarish agentligi (A. Ortiqov), Davlat geologiya qo‘mitasi (B. Islamov), “O‘zbekneftgaz” AJ
(M. Abdullayev)
2. “O‘zbekneftgaz” AJning bajarilgan geofizika ishlari uchun “O‘zbekgeofizika” AJ oldidagi qarzdorligini so‘ndirish.
3. “O‘zbekgeofizika” AJ va “Urankamyobmetgeologiya” AJlarning yangilangan tashkiliy tuzilmalarini ishlab chiqish va tasdiqlash.
4. O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2020-yil 4-apreldagi PQ-4664-son qaroriga muvofiq “O‘zbekneftgaz” AJning ustav kapitaliga kapitalizatsiya qilingan va “O‘zbekneftgaz” AJga geologiya-qidiruv ishlari uchun yuqori texnologik jihozlarni xarid qilish” loyihasi doirasida O‘zbekiston Respublikasi Tiklanish va taraqqiyot jamg‘armasi tomonidan ajratilgan kreditlar hisobiga xarid qilingan yuqori texnologik uskunalar bo‘yicha “O‘zbekgeofizika” AJning “O‘zbekneftgaz” AJ oldidagi qarzdorligini “O‘zbekneftgaz” AJ ustav kapitalidagi davlat ulushini kamaytirish hamda ushbu miqdorda “O‘zbekgeofizika” AJ ustav kapitalidagi davlat ulushini oshirish yo‘li bilan mos ravishda kapitalizatsiya qilish.
II. Kon-geologiya sohasining investitsiyaviy jozibadorligini oshirish
2021 yil Investitsiya dasturidagi 6 ta investitsiya loyihalarini samarali amalga oshirishni ta’minlash.
1. Barcha investitsiya loyihalari bo‘yicha 2021-yilgi geologiya-qidiruv ishlari hajmi va budjetini kelishish.
2. Investitsiya loyihalari bo‘yicha kalendar rejalarini kelishish va holatini tizimli ravishda tahlil qilishni yo‘lga qo‘yish.
3. Loyihalar doirasida tuzilgan umumiy yig‘ilish, boshqaruv qo‘mitasi, ishchi guruhlar majlislarida qatnashish orqali loyihalarni samarali amalga oshirish.
2021-yil har chorak yakunida
4. Dala geologiya-qidiruv ishlari doirasida tizimli monitoring va tajriba almashinuvi maqsadida qo‘mita geolog va mutaxassislarini joylarga tashrifini tashkil qilish.
2021-yil har chorakda
5. Dala geologiya ishlari natijalarini tizimli ravishda hisobotlarini tahlil qilish.
2021-yilda 50 ta kon va istiqbolli maydonlarni mahalliy va xorijiy investorlarga ochiq va shaffof mexanizmlar asosida foydalanishga berish.
1. Investorlar uchun jozibador foydali qazilma obyektlarini tanlash va 2021-yilgi geologiya-qidiruv dasturi doirasida tegishli geologik loyihalarni belgilash.
Davlat geologiya qo‘mitasi (B. Islamov), Davlat aktivlarini boshqarish agentligi (A. Ortiqov)
2. Geologiya-qidiruv loyihalari doirasida dala geologiya ishlarini jadallashtirib, foydali qazilma maydon va konlarining istiqbollarini geologik jihatdan asoslantirish.
3. Dala geologiya ishlari natijasida olingan namunalarni tahlil qilish, to‘plangan geologik ma’lumotlarni umumlashtirish va har bir obyekt bo‘yicha tizer, taqdimot materiallari portfelini shakllantirish.
4. Geologik obyektlar bo‘yicha investitsiya takliflarini salohiyatli investorlar orasida diplomatik kanallar, biznes-forum, road-shou, taqdimotlar orqali keng targ‘ib qilish.
2021-yil oktabr
5. 50 ta obyektning barchasi bo‘yicha tayyorlangan materiallar to‘plamini auksion savdolariga joylashtirib, investorlarga taklif etish.
Kon-geologiya sohasida investitsiyaviy jozibadorlikni yanada oshirish maqsadida tegishli soliq stavkalarini (royalti) jahon amaliyotga moslashtirish.
1. Strategik muhim turdagi qattiq foydali qazilmalar bo‘yicha yer qa’ridan foydalanishga oid soliq stavkalarini (royalti) jahon amaliyotiga moslashtirish uchun xalqaro ekspertlar xulosalari asosida tahliliy ma’lumotlar va takliflarni shakllantirish.
Moliya vazirligi (D. Sultanov),
Davlat soliq qo‘mitasi (Sh. Kudbiyev),
2. Asoslantirilgan takliflarni manfaatdor vazirliklar bilan muhokama qilish va normativ hujjatda umumlashtirish.
“Yer osti boyliklari to‘g‘risida”gi Qonunni yangi tahrirda ishlab chiqish va kelishishni ta’minlash.
1. “Yer osti boyliklari to‘g‘risida”gi Qonunni yangi tahrirda ishlab chiqish uchun maqbul xalqaro amaliyot va tahliliy ma’lumotlar bilan asoslantirish.
Davlat geologiya qo‘mitasi (B. Islamov), manfaatdor vazirliklar va idoralar
2. Qonun loyihasini manfaatdor vazirliklar va idoralar bilan kelishgan holda belgilangan tartibda Vazirlar Mahkamasida himoya qilish.
Yer osti boyliklaridan foydalanishga doir ruxsatnomalar berish tartibini yanada soddalashtirish va shaffoflikni ta’minlash.
1. Foydali qazilmalar yer qa’ri uchastkalaridan foydalanish huquqini beruvchi ruxsatnomalarni berish tartibini elektron platformaga o‘tkazgan holda yanada takomillashtirish bo‘yicha normativ-huquqiy hujjatni huquqiy ekspertizadan o‘tkazish.
2. Yer osti boyliklaridan foydalanishga doir ruxsatnomalarni to‘liq davlat xizmatlari elektron platformasi orqali “yagona darcha” tamoyilida berishni yo‘lga qo‘yish.
III. Geologiya-qidiruv ishlari samaradorligini oshirish, sohani raqamlashtirish hamda fan va amaliyot integratsiyasi
“Raqamli geologiya” tizimini yaratish doirasida geologik-qidiruv ishlari natijasida shakllanuvchi ma’lumotlarni o‘zida jamlovchi tizimlarni yaratish.
1. Respublika bo‘yicha yer osti suvlari monitoring natijalarini avtomatik tarzda shakllantirish imkonini beruvchi yer osti suvlari holati monitoringini yuritish.
2. Xavfli geologik jarayonlar vujudga kelish mumkin bo‘lgan hududlarda olib boriladigan monitoring jarayonini raqamlashtirish imkonini beruvchi xavfli geologik jarayonlarni monitoring qilish.
3. Foydali qazilma resurslarining davlat balansini yuritish imkonini beruvchi foydali qazilmalar davlat balansini yuritish.
4. Jahon tajribasini o‘rgangan holda geologik hisobotlar arxivining ma’lumotlar bazasini yaratish maqsadida geologik ma’lumotlar milliy banki geoaxborot tizimini yo‘lga qo‘yish.
Geologiya sohasida olib borilayotgan 57 ta ilmiy tadqiqot (tajriba-uslubiy, fundamental, amaliy va innovatsion) loyihalarini amalga oshirish va natijadorligini tizimli yo‘lga qo‘yish.
1. Ilmiy, amaliy va innovatsion loyihalarni sifatli ta’minlash maqsadida Ilmiy texnik kengash faoliyatini tashkil etish.
2. Ilmiy-tadqiqot institutlaridagi 29 nafar fan doktori va 106 nafar fan nomzodlari salohiyati asosida 57 ta ilmiy, amaliy va innovatsion loyihani samarali amalga oshirish.
Tizimdagi ilmiy-tadqiqot institutlari tomonidan geologiya sohasi uchun yuqori malakali mutaxassislarni tayyorlashni tizimli amalga oshirish.
1. Tizimdagi ilmiy-tadqiqot institutlarida tahsil olayotgan 64 nafar, jumladan 4 nafar fan doktorligi, 22 nafar falsafa doktori (PhD), 38 nafar mustaqil tadqiqotchilar tomonidan ilmiy izlanishlarni olib borishini ta’minlash.
2. Ilmiy-tadqiqot ishlari natijalari asosida 20 ta dissertatsiya ishlari himoyasini ta’minlash, shundan 15 nafari falsafa doktori (PhD) va 5 nafari fan doktori.
Tizimdagi ilmiy-tadqiqot institutlarining Navoiy va Olmaliq tog‘-metallurgiya kombinatlari, O‘zbekneftgaz kabi yirik sanoat korxonalari bilan fundamental, amaliy va innovatsion tadqiqot loyihalari doirasida sohalararo kooperatsiyani yo‘l qo‘yish.
Joriy yilda umumiy qiymati 15,9 mlrd so‘m bo‘lgan 25 ta loyihalar bo‘yicha ishlab chiqarishdagi dolzarb masalalar yechimiga bag‘ishlangan ilmiy-tadqiqot ishlarini hamkorlikda olib borish. Jumladan:
Navoiy KMK bilan ko‘zda tutilgan 8 ta loyiha;
Olmaliq KMK bilan 7 ta loyiha;
“O‘zbekneftgaz” AJ bilan 6 loyihani amalga oshirish.
Davlat geologiya qo‘mitasi (B. Islamov), Navoiy KMK (Q. Sanaqulov), Olmaliq KMK (A. Xursanov), “O‘zbekneftgaz” AJ (M. Abdullayev)
IV. Orolbo‘yi hududida yer osti suvlaridan samarali foydalanish
Orolbo‘yi hududida yer osti suvlaridan samarali foydalanishni yo‘lga qo‘yish.
1. Orolbo‘yi hududida ekologik balansni saqlash, aholi turmush tarzini yaxshilash hamda chorvachilikni rivojlantirish, yer osti suvlaridan samarali foydalanishni yo‘lga qo‘yish maqsadida hudud salohiyatini o‘rganish.
Qoraqalpog‘iston Respublikasi Vazirlar Kengashi
(Q. Sariyev), Suv xo‘jaligi vazirligi (Sh. Xamroyev), Uy-joy kommunal xizmat ko‘rsatish vazirligi
(Sh. Xidoyatov), Davlat ekologiya qo‘mitasi
(A. Maksudov), Davlat geologiya qo‘mitasi (B. Islamov)
2. O‘rganish natijalari asosida mavjud yer osti suvlari zaxiralari hajmi va sifatidan kelib chiqib, ularga nisbatan ehtiyoji bo‘lgan hududlarni aniqlash hamda har bir quduqdan foydalanishning ijtimoiy-iqtisodiy ahamiyatini inobatga olgan holda suvga quduqlar qazish bo‘yicha yillik manzilli dasturlar tuzish va Qoraqalpog‘iston Respublikasi Vazirlar Kengashi tomonidan tasdiqlash.
3. Manzilli dasturlarga kiritilgan tadbirlarning amalga oshirilishi yuzasidan doimiy monitoring olib borish va Vazirlar Mahkamasiga hisobot kiritish.
Orolbo‘yi hududida yer osti suvlariga quduqlarni burg‘ilash faoliyatiga xususiy sektorni jalb qilish.
1. Orolbo‘yi hududida yer osti suvlariga quduqlarni burg‘ilash faoliyatiga davlat-xususiy sheriklik mexanizmini joriy qilish.
(Q. Sariyev),
(O. Isakov),
Energetika vazirligi
(A. Sultanov),
Monopoliyaga qarshi kurashish qo‘mitasi
(Sh. Shoraxmedov),
Davlat ekologiya qo‘mitasi
(A. Maksudov),
(B. Islamov)
2. Davlat-xususiy sherikchilik asosida yer osti suvlariga quduqlar qazish ishlarini moliyalashtirish manbalarini aniqlash.
3. Quduqlarni ekspluatatsiya qilishda qayta tiklanadigan energiya manbalaridan hamda suvni tejaydigan texnologiyalardan keng foydalanishni yo‘lga qo‘yish.
4. Qazilgan quduqlardan samarali foydalanish yuzasidan tizimli monitoring olib borishni ta’minlash.
* O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2020-yil 27-oktabrdagi “Davlat ishtirokidagi korxonalarni isloh qilishni jadallashtirish hamda davlat aktivlarini xususiylashtirishga oid chora-tadbirlar to‘g‘risida”gi PF-6096-son Farmoniga 1-ilova bilan tasdiqlangan geologiya sohasi korxonalarini transformatsiya qilish choralari va muddatlari “O‘zbek geologiya qidiruv” AJ tashkil etilishiga qarab o‘zgarishi mumkin.
(1-ilova O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2024-yil 24-maydagi PF-79-sonli Farmoni tahririda — Qonunchilik ma’lumotlari milliy bazasi, 25.05.2024-y., 06/24/79/0363-son)
(2-ilova O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2023-yil 27-iyuldagi PF-116-sonli Farmoniga asosan o‘z kuchini yo‘qotgan — Qonunchilik ma’lumotlari milliy bazasi, 10.08.2023-y., 06/23/116/0579-son)

Resolution of the President of the Republic of Uzbekistan dated 04/21/2021 N PP-5083
(clause 1 was supplemented by a paragraph by the Decree of the President of the Republic of Uzbekistan dated April 19, 2024 No. UP-67 - National Database of Legislation, April 27, 2024, No. 06/24/67/0307)
(paragraph five of clause 7 as amended by the Decree of the President of the Republic of Uzbekistan dated April 19, 2024 No. UP-67 - National Database of Legislation, April 27, 2024, No. 06/24/67/0307)
(paragraph two of clause 8 as amended by the Decree of the President of the Republic of Uzbekistan dated April 19, 2024 No. UP-67 - National Database of Legislation, April 27, 2024, No. 06/24/67/0307)
(paragraph three of clause 8 was excluded by the Decree of the President of the Republic of Uzbekistan dated April 19, 2024 No. UP-67 - National Database of Legislation, April 27, 2024, No. 06/24/67/0307)
APPENDIX No. 1
the Resolution of the President of the Republic of Uzbekistan dated April 21, 2021 No. PP-5083
Name of events
Deadlines
Responsible persons
I. Reforming enterprises operating in the State Committee on Geology system
Creation of JSC "Uzbekgeologorazvedka" on the basis of the State Unitary Enterprise "Central Laboratory", JSC "Samarkandgeology", JSC "Surhongeology", JSC "Tashkentgeology", JSC "Kizilkumgeology", State Unitary Enterprise "Geoburtekhnika" and JSC "Gissargeology" by merging them * .
1. Adoption of a decision by the Board of the State Committee on Geology on the transformation of the State Unitary Enterprise “Central Laboratory” and the State Unitary Enterprise “Geoburtekhnika” into joint-stock companies.
April 2021
(B. Islamov), Agency for Management of State Assets
(A. Ortikov), Ministry of Finance
(O. Nasritdinhodjaev)
2. Conducting an inventory of the property of the State Unitary Enterprise "Central Laboratory" and the State Unitary Enterprise "Geoburtekhnika", as well as state registration of the authorized capitals of joint-stock companies with their determination in the amount of the authorized capitals of state unitary enterprises.
May 2021
3. Conducting state registration and placement of shares of JSC Central Laboratory and JSC Geoburtekhnika in the Ministry of Finance.
Ministry of Finance
(O. Isakov)
4. Making a decision on the merger of JSC Central Laboratory, JSC Samarkandgeology, JSC Surkhongeology, JSC Tashkentgeology, JSC Kizilkumgeology, JSC Geoburtekhnika and JSC Gissargeology, drawing up a merger agreement, including the exchange of shares at par value.
June 2021
5. Registration of JSC Uzbekgeologorazvedka.
July 2021
(O. Nasritdinhodjaev), State Committee on Geology
(B. Islamov)
6. Ensuring the inclusion of the Ingichkinskaya experimental and technological expedition, belonging to the State Institution “Institute of Mineral Resources”, into the composition of JSC “Uzbekgeologorazvedka”.
7. Conducting transformational reforms within JSC Uzbekgeologorazvedka, introducing corporate governance and modern systems of international standards, as well as creating a Project Office that performs functions to coordinate the financial and economic activities of the company.
August 2021
8. Staffing the Supervisory Board of JSC Uzbekgeologorazvedka with at least 30 percent qualified specialists by attracting specialists with foreign experience.
9. Introducing the position of Deputy Head - Financial Director of JSC Uzbekgeologorazvedka and attracting a highly qualified international expert with experience in similar projects to this position.
November 2021
Ensuring the maintenance of financial reports in JSC Uzbekgeologorazvedka based on international standards and obtaining an international credit rating.
1. Development and submission to the Ministry of Finance of a schedule for obtaining a corporate credit rating.
September 2021
Agency for State Assets Management (A. Ortikov) , Ministry of Mining and Geology
2. Preparation of financial statements for the reporting period based on international financial reporting standards (IFRS).
June 2022
3. Involvement of international rating agencies to obtain a corporate credit rating.
July 2022
4. Receipt of an international credit rating for JSC Uzbekgeologorazvedka from the selected rating agency, and a press release about the received credit rating to be announced in the media.
December 2022
Development of strategies to improve operational efficiency, as well as development in the medium and long term with the involvement of the international consulting organization PwC (Pricewaterhouse Coopers) in JSC Uzbekgeologorazvedka.
1. Analysis of the efficiency of production processes and development of a target model of processes.
2. Training of employees involved in the implementation of the target process model.
January 2022
3. Formation of strategy and technical policy for repair and provision of services.
April 2022
4. Setting up the system and evaluating the project implementation.
May 2022
5. Developing a medium-term and long-term development plan based on the results of the project, taking into account financial recovery.
6. Submission for approval of the work plan developed in the development area.
Conducting an audit of procurement and management systems at Uzbekgeologorazvedka JSC, as well as the implementation of a modern corporate governance system, which provides for the formation of anti-corruption services and a “compliance system” (compliance).
1. Preparation of technical specifications for the development of a corporate governance system.
March 2022
2. Announcement of a competition among reputable consulting companies and selection of an advisor.
3. Development of a corporate governance system.
4. Implementation of a modern corporate governance system.
Effective organization of the activities of the State Enterprise "Uzgeorangmetliti".
1. Adoption of the relevant decision by the Board of the State Committee on Geology on the reorganization of the State Enterprise "UzGEORANGMETLITI" by transforming it into a limited liability company.
State Committee on Geology (B. Islamov)
2. Transformation in accordance with the established procedure of the State Enterprise "UzGEORANGMETLITI" into LLC "UzGEORANGMETLITI" based on the decision of the Board.
Agency for State Assets Management
(A. Ortikov)
3. Carrying out state registration of this company in accordance with the established procedure by implementing the above-mentioned measures.
Termination of the activities of the State Enterprise "Geoltekhtaminot".
1. Completion by the State Enterprise "Geoltekhtaminot" in 2021 of work on the modernization of enterprises operating in the field of geology within the framework of the Resolutions of the President of the Republic of Uzbekistan dated July 23, 2019 No. PP-4401, dated November 18, 2019 No. PP-4522, dated June 8, 2020 No. PP-4740, as well as state programs for the development and reproduction of the mineral resource base for 2020-2021.
December 2021
2. Inventory of material and intangible assets of the State Enterprise "Geoltekhtaminot" .
February 2022
3. Taking measures to liquidate the State Enterprise “Geoltekhtaminot” in accordance with the procedure established by law.
Sale to the private sector of the full state-owned share package (stake) in Geoterekalmaz LLC through public auctions.
Putting up for public auction, in accordance with the established procedure, the state-owned block of shares (stake) in Geoterekalmaz LLC.
(A. Artikov), State Committee on Geology
(B. Islamov), Ministry of Finance
Effective organization of activities of JSC Uzbekgeofizika and JSC Uranredmetgeologiya.
1. Revision of the composition of the supervisory boards of JSC Uzbekgeofizika and JSC Uranredmetgeologiya and staffing with qualified specialists at least 30 percent of the composition of the supervisory board and at least three management positions of the management boards of enterprises by attracting specialists with foreign experience to the supervisory boards and management boards of enterprises.
(O. Nasritdinhodjaev), Agency for State Assets Management
(A. Ortikov), State Committee on Geology
(B. Islamov), JSC Uzbekneftegaz
(M. Abdullaev)
2. Repayment of the debt of JSC Uzbekneftegaz to JSC Uzbekgeofizika for completed geophysical work.
3. Development and approval of updated organizational structures of JSC Uzbekgeofizika and JSC Uranredmetgeologiya.
4. Conducting proportionate capitalization of the debt of Uzbekgeofizika JSC to Uzbekneftegaz JSC for the purchase of high-tech equipment, capitalized in the authorized capital of Uzbekneftegaz JSC in accordance with the Resolution of the President of the Republic of Uzbekistan dated April 4, 2020 No. PP-4664 at the expense of loans allocated by the Development and Reconstruction Fund of the Republic of Uzbekistan within the framework of the project "Acquisition of high-tech equipment for geological exploration of Uzbekneftegaz JSC", by reducing the state share in the authorized capital of Uzbekneftegaz JSC and increasing the state share in the authorized capital of Uzbekgeofizika JSC by this amount.
II. Increasing the investment attractiveness of the geological exploration industry
Ensuring the effective implementation of 6 investment projects of the Investment Program for 2021.
1. Coordination of the budget and volume of geological exploration work in 2021 for all investment projects.
2. Coordination of calendar plans for investment projects and establishment of a systemic analysis of their status.
3. Effective implementation of projects through participation in meetings of working groups, board committees, and general meetings created within the framework of projects.
At the end of each quarter of 2021
4. In order to exchange experience and conduct systematic monitoring within the framework of field geological exploration work, organize field visits of geologists and committee specialists.
Quarterly in 2021
5. Systematic analysis of reports on the results of field geological work.
Transfer of 50 deposits and promising areas for use in 2021 to domestic and foreign investors based on open and transparent mechanisms.
1. Selection of mineral resources attractive to investors and identification of relevant geological projects within the framework of the geological exploration program for 2021.
2. Acceleration of field geological work and geological substantiation of the prospects of areas and deposits of minerals within the framework of geological exploration projects.
3. Analysis of samples obtained as a result of field geological work, generalization of collected geological data and formation of a teaser, a portfolio of presentation materials for each object.
4. Promotion of investment proposals for geological sites among potential investors through diplomatic channels via business forums, road shows, and presentations.
October 2021
5. Placing at auction and offering investors a package of prepared materials for all 50 objects.
Bringing relevant tax rates (royalties) into line with global practice in order to further increase the investment attractiveness of the mining and geological sector.
1. Formation of analytical data and proposals based on the conclusions of international experts to bring tax rates (royalties) in subsoil use for strategically important types of solid minerals into line with global practice.
(D. Sultanov), State Tax Committee
(Sh. Kudbiev), State Committee on Geology
2. Discussion with interested ministries and compilation of substantiated proposals into a normative document.
Ensuring the development of a new version and approval of the Law "On Subsoil".
1. Justification of the development of the Law “On Subsoil” in a new edition using optimal international practice and analytical data.
(B. Islamov), interested ministries and departments
2. Defense in the Cabinet of Ministers in the established manner of a draft law agreed upon with the interested ministries and departments.
Further simplification and transparency of the procedure for issuing permits for subsoil use.
1. Conducting a legal examination of the regulatory document on further improvement of the procedure for issuing permits for the right to use subsoil areas of minerals with the transfer of this procedure to an electronic platform.
2. Organization of issuance of permits for subsoil use exclusively through the electronic platform of state services on the “single window” principle.
III. Improving the efficiency of geological exploration, digitalization of the sphere, and integration of science and practice
14.
Creation of systems that accumulate data generated as a result of geological exploration work within the framework of the creation of the Digital Geology system.
1. Monitoring the state of groundwater, which provides the ability to automatically generate groundwater monitoring results for the republic.
2. Monitoring of hazardous geological processes, which provides the opportunity to digitalize the monitoring process carried out in areas subject to hazardous geological processes.
3. Maintenance of the State Balance of Mineral Resources, which provides the opportunity to maintain the State Balance of Mineral Resources.
4. Establishing a system of a national geoinformation bank in order to create a database of geological reports archives with the study of world experience.
15.
Implementation of 57 research (experimental-methodological, fundamental, practical and innovative) projects and systematic improvement of their effectiveness.
1. Organization of the activities of the Scientific and Technical Council in order to ensure high-quality support for scientific, practical and innovative projects.
2. Effective implementation of 57 scientific, practical and innovative projects based on the potential of 29 doctors of science and 106 candidates of science from research institutes.
16.
Systematic implementation by research institutes of the training of highly qualified specialists for the geological industry.
1. Providing scientific research support to 64 students in the research institute in this field, including 4 doctors of science, 22 doctors of philosophy (PhD), and 38 independent researchers.
2. Based on the results of research work, ensuring the defense of 20 dissertations, including 15 doctors of philosophy and 5 doctors of science.
17.
Establishing inter-industry cooperation within the framework of fundamental, practical and innovative research projects between research institutes in the field with such large industrial enterprises as the Navoi and Almalyk Mining and Metallurgical Plants, and Uzbekneftegaz.
Joint implementation this year of research and development work dedicated to solving current issues in production on 25 projects for a total of 15.9 billion soums. In particular:
8 projects envisaged with Navoi Mining and Metallurgical Plant;
7 projects - with Almalyk Mining and Metallurgical Plant;
6 projects - with JSC Uzbekneftegaz.
State Committee for Geology
(B. Islamov), Navoi MMC Navoi
(K. Sanakulov), Almalyk MMC
(A. Khursanov), Uzbekneftegaz JSC
IV. Efficient use of groundwater in the Aral Sea region
18.
Establishing efficient use of groundwater in the Aral Sea region.
1. Study of the territory’s potential for the purpose of maintaining ecological balance, improving living conditions of the population, developing livestock farming and establishing efficient use of groundwater in the Aral Sea region.
Council of Ministers of the Republic of Karakalpakstan
(K. Sariev),
Ministry of Water Resources
(Sh. Khamroev),
Ministry of Housing and Utilities
(Sh. Khidoyatov) ,
State Committee on Ecology (A. Maksudov) ,
2. Preparation and approval by the Council of Ministers of the Republic of Karakalpakstan of annual targeted programs for drilling water wells based on the results of studying the volume of available reserves and the quality of groundwater, identifying areas in need of them, and also taking into account the socio-economic significance of the operation of each well.
3. Conducting ongoing monitoring of the implementation of activities included in targeted programs and submitting a report to the Cabinet of Ministers.
19.
Involvement of the private sector in the drilling of wells for groundwater in the Aral Sea region.
1. Implementation of a public-private partnership mechanism in the drilling of wells for groundwater in the Aral Sea region.
(K. Sariev), Ministry of Finance
(O. Isakov), Ministry of Energy (
A. Sultanov), Antimonopoly Committee
(Sh. Shorahmedov) , State Committee for Ecology
(A. Maksudov) , State Committee for Geology
2. Determination of sources of financing for drilling groundwater wells on the basis of public-private partnership.
3. Establishing widespread use of renewable energy sources and water-saving technologies in the operation of wells.
4. Ensuring systematic monitoring of the efficient use of drilled wells.
* The measures and terms for the transformation of enterprises in the field of geology, approved by Appendix No. 1 to the Decree of the President of the Republic of Uzbekistan dated October 27, 2020 No. UP-6096 "On measures to accelerate the reform of enterprises with state participation and the privatization of state assets", may change depending on the date of formation of Uzbekgeologorazvedka JSC.
(Appendix No. 1 as amended by the Decree of the President of the Republic of Uzbekistan dated May 24, 2024 No. UP-79 - National Legislation Database, 05/25/2024, No. 06/24/79/0363)
(Appendix No. 2 has ceased to be effective by the Decree of the President of the Republic of Uzbekistan dated July 27, 2023 No. UP-116 - National Database of Legislation, 10.08.2023, No. 06/23/116/0579)