O'zbekiston Respublikasi Prezidentining 2023 yil 27 iyuldagi PF-116-son farmoni
O'zbekiston Respublikasi Prezidenti
Maʼmuriy islohotlar doirasida konchilik va geologiya sohasida davlat boshqaruvini samarali tashkil etish chora-tadbirlari toʻgʻrisida
O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2023-yil 25-yanvardagi “Respublika ijro etuvchi hokimiyat organlari faoliyatini samarali yo‘lga qo‘yish bo‘yicha birinchi navbatdagi tashkiliy chora-tadbirlar to‘g‘risida”gi PF-14-son Farmoni ijrosini ta’minlash maqsadida :
1. Tasdiqlash:
Konchilik va geologiya vazirligining tashkiliy tuzilmasi 1-ilovaga * muvofiq ;
Konchilik va geologiya vazirligi tizimidagi muassasalarni qayta tashkil etish dasturi 1a-ilovaga * muvofiq ;
Oldingi nashrga qarang   .
(1-bandning to‘rtinchi xatboshisi O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2024 yil 24 maydagi UP-79-son Farmoni tahririda — Qonun hujjatlari ma’lumotlari milliy bazasi, 25.05.2024 y., 06/24/79/0363-son)
2023-2025-yillarda mineral-xom ashyo bazasini rivojlantirish dasturi va uning maqsadli ko‘rsatkichlari 3 va 3a-ilovalarga * muvofiq ;
Konchilik va geologiya vazirligining xususiy sektorga o‘tkazilgan funksiyalari ro‘yxati 4-ilovaga * muvofiq ;
Konchilik va geologiya sohasida islohotlarni chuqurlashtirish va tizim faoliyatini o‘zgartirish bo‘yicha “Yo‘l xaritasi” 5-ilovaga * muvofiq ;
Konchilik va geologiya vazirligi huzuridagi Foydali qazilmalarning zaxiralari bo‘yicha davlat komissiyasining tarkibi 6-ilovaga * muvofiq ;
Konchilik va geologiya vazirligi faoliyatining ustuvor yo'nalishlari, 7-ilovaga muvofiq * .
* 1-7-ilovalar oʻzbek tilida berilgan.
2. O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti huzuridagi Strategik islohotlar agentligi, Iqtisodiyot va moliya vazirligi hamda Konchilik va geologiya vazirligining quyidagilarga topshirish to‘g‘risidagi takliflari ma’qullansin:
“O‘zbekgeologorazvedka” va “O‘zbekgeofizika” aksiyadorlik jamiyatlaridagi davlat ulushlari Davlat aktivlarini boshqarish agentligiga;
Iqtisodiyot va moliya vazirligining misni qayta ishlash sanoatini rivojlantirish vazifalari Konchilik va geologiya vazirligiga.
3. Belgilansinki, geologiya-qidiruv ishlariga davlat buyurtmasini shakllantirishda foydali qazilmalarning xomashyo bazasini kengaytirishning o‘ziga xos xususiyatlaridan kelib chiqqan holda, to‘g‘ridan-to‘g‘ri konchilik va geologiya vazirligi, shuningdek uning tizimiga kiruvchi tashkilotlar va “Yangi Kon” mas’uliyati cheklangan jamiyati o‘rtasida ishlarni bajarish (xizmat ko‘rsatish) to‘g‘risidagi shartnomalar, ularning qiymatidan qat’i nazar, istisno tariqasida tuziladi.
Bunda pudratchi tashkilotlar yagona yetkazib beruvchi bo‘lgan ushbu tizim tashkilotlari tomonidan geologiya-qidiruv ishlarining (xizmatlarining) alohida turlari uchun autsorsing asosida jalb qilinadi:
“O‘zbekgeologorazvedka” AJ – foydali qazilmalarni kompleks geologiya-qidiruv ishlari (xizmatlari);
“O‘zbekgeofizika” AJ – uglevodorod xomashyosi bo‘yicha kompleks geologiya-qidiruv va seysmik qidiruv ishlari (xizmatlari);
“Kitob geologik milliy tabiat bog‘i” davlat muassasasi – kompleks geologik tadqiqot va stratigrafik ishlar (xizmatlar);
“Yer qa’ridan foydalanish markazi” davlat muassasasi – geologik axborot fondi, foydali qazilmalar balansi, konlar va istiqbolli maydonlar kadastri bo‘yicha tematik ishlar (xizmatlar), shuningdek geologik loyihalar ekspertizasi bo‘yicha ishlar (xizmatlar).
(3-band O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2024 yil 24 maydagi UP-79-son Farmoni tahririda — Qonun hujjatlari ma’lumotlari milliy bazasi, 25.05.2024 y., 06/24/79/0363-son)
4. Konchilik va geologiya vazirligi, Iqtisodiyot va moliya vazirligi, Bandlik va qashshoqlikni qisqartirish vazirliklarining:
Konchilik va geologiya vazirligi markaziy apparatining barcha xodimlariga ularning umumiy mehnat faoliyatini qamrab olgan holda uzluksiz ish staji uchun qo‘shimcha to‘lovlarni belgilash;
konchilik va geologiya vazirligini saqlash xarajatlarini byudjet va byudjetdan tashqari mablag‘lar, sanoat korxonalaridan ajratmalar va qonun hujjatlarida taqiqlanmagan boshqa manbalar hisobidan amalga oshirish.
5. Konchilik sanoati va geologiya vazirligi huzurida yuridik shaxs maqomiga ega bo‘lmagan byudjetdan tashqari Kon sanoati va geologiyasini rivojlantirish jamg‘armasi (keyingi o‘rinlarda Jamg‘arma deb yuritiladi) tashkil etilsin va uning mablag‘larini shakllantirish manbalari belgilansin:
konchilik va geologiya vazirligiga yer qaʼridan foydalanish sohasida davlat xizmatlarini koʻrsatishdan belgilangan tartibda va miqdorda kelib tushgan mablagʻlar;
tog‘-kon sanoati va geologiya sohasida nazorat inspeksiyasi tomonidan xo‘jalik yurituvchi subyektlar, ularning mansabdor shaxslari va fuqarolardan yer qa’ridan foydalanish sohasidagi qonun hujjatlarini buzganlik uchun qonun hujjatlarida belgilangan tartibda va miqdorda undiriladigan jarimalar miqdori;
(5-bandning uchinchi xatboshisi O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2024 yil 24 dekabrdagi UP-224-son Farmoni tahririda — Qonun hujjatlari ma’lumotlari milliy bazasi, 2024 yil 27 dekabr, 06/24/224/1068-son)
konchilik va geologiya vazirligi tizimidagi tashkilotlarning belgilangan tartibda ajratiladigan mablag‘lari;
xalqaro moliya institutlarining mablag‘lari, donor tashkilotlarning grantlari va qonun hujjatlarida taqiqlanmagan boshqa manbalar.
6. Jamg‘arma mablag‘lari quyidagilarga yo‘naltirilishi belgilansin:
a) Konchilik va geologiya vazirligi va uning tizimidagi tashkilotlar:
moddiy-texnika bazasini mustahkamlash;
xodimlarni moddiy rag'batlantirish va ijtimoiy himoya qilish;
xodimlarni tayyorlash, qayta tayyorlash, malakasini oshirish va amaliyot o‘tashlarini ta’minlash, shu jumladan xorijiy davlatlarga xizmat safarlarini tashkil etish, xalqaro konferensiyalar, seminarlar va boshqa tadbirlarda ishtirok etish;
ularning faoliyatini qo‘llab-quvvatlash va rivojlantirish bilan bog‘liq boshqa tadbirlarni moliyalashtirish;
b) “Geologiya muzeyi” davlat muassasasini saqlash va rivojlantirish xarajatlarini moliyalashtirish.
7. Konchilik va geologiya vazirligi, “Yer qa’ridan foydalanish markazi” davlat muassasasi va Konchilik va geologiya sohasida nazorat inspeksiyasi Toshkent shahri, Olimlar ko‘chasi, 49-uy manzilida operativ boshqaruv huquqi asosida joylashtirilsin.
(7-band O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2024 yil 24 dekabrdagi UP-224-son Farmoni tahririda — Qonun hujjatlari ma’lumotlari milliy bazasi, 2024 yil 27 dekabr, 06/24/224/1068-son)
8. O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining ayrim hujjatlariga 8-ilovaga muvofiq o‘zgartirish va qo‘shimchalar kiritilsin .
9. O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 9-ilovaga muvofiq ayrim hujjatlari o‘z kuchini yo‘qotgan deb hisoblansin .
10. Konchilik va geologiya vazirligi manfaatdor vazirlik va idoralar bilan birgalikda ikki oy muddatda qonun hujjatlariga ushbu qarordan kelib chiqadigan o‘zgartish va qo‘shimchalar to‘g‘risida Vazirlar Mahkamasiga takliflar kiritsin.
11. Mazkur Farmon ijrosini samarali tashkil etish uchun shaxsan mas’uliyat Konchilik va geologiya vaziri B.F.Islomov zimmasiga yuklansin.
Mazkur Farmon ijrosining borishini muhokama qilish, uning ijrosi uchun mas’ul bo‘limlar faoliyatini muvofiqlashtirish va nazorat qilish O‘zbekiston Respublikasining Bosh vaziri A.N. Aripov.